Psoriaza
Psoriaza

Përmbledhje

Psoriaza është një sëmundje e lëkurës që shkakton njolla të kuqe, me kruarje, më së shpeshti në gjunjë, bërryla, brez e sipër dhe kokë.

Psoriaza është një sëmundje e zakonshme, afatgjatë (kronike) pa kurim. Ka tendencë të kalojë nëpër cikle, të ndizet për disa javë ose muaj, pastaj të qetësohet për një kohë ose të shkojë në kurim. Trajtimet janë në dispozicion për t’ju ndihmuar të menaxhoni simptomat. Dhe ju mund të përfshini zakone jetese dhe strategji për të luftuar, për t’ju ndihmuar të jetoni më mirë me psoaris.

Psoriaza dhe simptomat

Shenjat dhe simptomat nga psoriaza mund të ndryshojnë nga personi në person. Shenjat dhe simptomat e zakonshme përfshijnë:

 • Arna të kuqe të lëkurës të mbuluara me luspa të trasha dhe të argjendta
 • Njolla të vogla shkallëzimi (zakonisht shihen tek fëmijët)
 • Lëkurë e thatë dhe e plasaritur që mund të rrjedhë gjak ose të kruhet
 • Kruajtje, djegie ose hidhërim
 • Thonjtë e trashur, me gropa ose me majë
 • Nyje të fryrë dhe të ngurtë

Arnimet e psoriasis mund të variojnë nga disa pika të shkallëzimit si zbokthi deri te shpërthimet e mëdha që mbulojnë zona të mëdha. Zonat e prekura më së shpeshti janë pjesa e poshtme e shpinës, bërrylat, gjunjët, këmbët, shputat e këmbëve, kokës, fytyrës dhe shuplakave.

Shumica e llojeve të psoaris kalojnë nëpër cikle, flakërojnë për disa javë ose muaj, pastaj pushojnë për një kohë ose sherohen.

Psoriaza dhe llojet

 • Psoriaza e pllakës. Forma më e zakonshme, psoriaza e pllakave shkakton njolla të thata, të ngritura, të kuqe dhe të mbuluara me luspa të argjendta. Pllakat mund të jenë kruajtëse ose të buta, dhe mund të ketë pak ose shumë. Zakonisht shfaqen në bërryla, gjunjë, pjesën e poshtme të shpinës dhe kokës.
 • Psoriaza e thonjve. Psoaris mund të prekë thonjtë e duarve dhe këmbëve, duke shkaktuar gropëzim, rritje anormale të thonjve dhe njollë të ngjyrës. Thonjtë psoriatikë mund të lirohen dhe të ndahen nga shtrati i thonjve (onikoliza). Rastet e rënda mund të shkaktojnë thërrmimin e gozhdës.
 • Psoriaza gutate. Ky lloj prek kryesisht të rinjtë dhe të rriturit. Zakonisht shkaktohet nga një infeksion bakterial, siç është strep fyt.
 • Psoriaza e anasjelltë. Kjo prek kryesisht palosjet e lëkurës të ijeve, vitheve dhe gjinjve. Psoaris e kundërt shkakton njolla të lëmuara të lëkurës së kuqe që përkeqësohen me fërkime dhe djersitje. Infeksionet mykotike mund të shkaktojnë këtë lloj të psoriazës.

Lloje të tjera nga psoriaza

 • Psoriaza pustulare. Kjo formë e rrallë e psoriazës shkakton lezione të përcaktuara qartë të mbushura me qelb që ndodhin në njolla të përhapura (psoriaza e përgjithësuar pustulare) ose në zona më të vogla në pëllëmbët e duarve ose shputat e këmbëve.
 • Psoriaza eritrodermike. Lloji më pak i zakonshëm i psoriazës, psoriaza eritrodermike mund të mbulojë tërë trupin tuaj me një skuqje të kuqe, lëkurë që mund të kruhet ose digjet intensivisht.
 • Artriti psoaristik. Artriti psoaristik shkakton nyje të fryrë, të dhimbshme që janë tipike për artritin. Ndonjëherë simptomat e kyçeve janë simptoma ose shenja e parë ose e vetme e psoriasis. Dhe nganjëherë shihen vetëm ndryshime të thonjve. Simptomat variojnë nga të lehta deri te ato të rënda dhe artriti psoriatik mund të prekë çdo artikulacion. Mund të shkaktojë ngurtësi dhe dëmtim progresiv të kyçeve që në rastet më serioze mund të çojë në dëmtime të përhershme të kyçeve.

Kur të vizitoni një mjek

Nëse dyshoni se mund të vuani nga psoriaza, vizitoni mjekun tuaj. Gjithashtu, bisedoni me mjekun tuaj nëse psoriaza juaj:

 • Bëhet e rëndë ose i përhapur
 • Ju shkakton parehati dhe dhimbje
 • Ju shkakton shqetësim për pamjen e lëkurës tuaj
 • Çon në probleme të kyçeve, të tilla si dhimbje, ënjtje ose paaftësi për të kryer detyrat e përditshme
 • Nuk përmirësohet me trajtimin

Nga se shkaktohet psoriaza?

Psoriaza mendohet të jetë një problem i sistemit imunitar që bën që lëkura të rigjenerohet me ritme më të shpejta se ato normale. Në llojin më të zakonshëm të psoarisit, i njohur si psoaris i pllakave, ky qarkullim i shpejtë i qelizave rezulton në luspa dhe njolla të kuqe.

Vetëm ajo që shkakton mosfunksionimin e sistemit imunitar nuk është plotësisht e qartë. Studiuesit besojnë se si gjenetika dhe faktorët e mjedisit luajnë një rol. Gjendja nuk është ngjitëse.

Shkaktarët pse ndodh psoriaza

Shumë njerëz që janë të predispozuar nga psoriaza mund të jenë të lirë nga simptomat për vite derisa sëmundja të shkaktohet nga ndonjë faktor mjedisor. Shkaktarët e zakonshëm të psoriazës përfshijnë:

 • Infeksione, të tilla si strep fyt ose infeksione të lëkurës
 • Moti, veçanërisht kushtet e ftohta, të thata
 • Dëmtimi i lëkurës, të tilla si një prerje ose gërvishtje, një pickim ose një djegie e rëndë nga dielli
 • Stresi
 • Pirja e duhanit dhe ekspozimi ndaj tymit të dorës së dytë
 • Konsumi i rëndë i alkoolit
 • Ilaçe të caktuara – përfshirë litiumin, ilaçe të presionit të lartë të gjakut dhe ilaçe antimalarike
 • Tërheqja e shpejtë e kortikosteroideve orale ose sistemike

Faktorët e rrezikut

Çdokush mund të vuaje nga psoriaza. Rreth një e treta e rasteve fillojnë në vitet pediatrike. Këta faktorë mund të rrisin rrezikun tuaj:

 • Histori familjare. Gjendja ekziston në familje. Pasja e një prindi me psoaris rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja dhe pasja e dy prindërve me psoriazë e rrit edhe më shumë rrezikun tuaj.
 • Stresi. Për shkak se stresi mund të ndikojë në sistemin tuaj imunitar, nivelet e larta të stresit mund të rrisin rrezikun e psoaris.
 • Pirja e duhanit. Jo vetëm që rrit rrezikun e psoaris por gjithashtu mund të rrisë ashpërsinë e sëmundjes. Pirja e duhanit gjithashtu mund të luajë një rol në zhvillimin fillestar të sëmundjes.

Komplikimet nga psoriaza

Nëse vuani nga psoriaza, ju jeni në rrezik më të madh për të zhvilluar gjendje të tjera, duke përfshirë:

 • Artrit psoriatik, i cili shkakton dhimbje, ngurtësi dhe ënjtje në dhe rreth nyjeve
 • Kushtet e syve, të tilla si konjuktiviti, blefariti dhe uveiti
 • Mbipesha
 • Diabeti Tipi 2
 • Presioni i lartë i gjakut
 • Sëmundje kardiovaskulare
 • Sëmundje të tjera autoimune, të tilla si sëmundja celiake, skleroza dhe sëmundja inflamatore e zorrëve e quajtur sëmundja e Crohn
 • Kushtet e shëndetit mendor, të tilla si vetëvlerësimi i ulët dhe depresioni

Diagnostifikimi

Mjeku juaj do të bëjë pyetje në lidhje me shëndetin tuaj dhe do të ekzaminojë lëkurën, lëkurën e kokës dhe thonjtë tuaj. Mjeku juaj mund të marrë një mostër të vogël të lëkurës (biopsi) për ekzaminim nën mikroskop. Kjo ndihmon në përcaktimin e llojit të psoaris dhe përjashtimin e çrregullimeve të tjera.

Trajtimi

Trajtimet nese vuani nga psoriaza synojnë të ndalojnë qelizat e lëkurës të rriten kaq shpejt dhe të heqin shenjat. Opsionet përfshijnë kremra dhe pomada (terapi lokale), dritë terapi (fototerapi) dhe ilaçe orale ose me injeksion.

Cilat trajtime do përdorni varet nga sa e rëndë është psoriaza dhe si është përgjgjur ndaj trajtimit të mëparshëm. Ju mund të duhet të provoni barna të ndryshme ose një kombinim të trajtimeve para se të gjeni një qasje që funksionon për ju. Zakonisht, megjithatë, sëmundja kthehet.

Terapia lokale

 • Kortikosteroidet. Këto barna janë ilaçet e përshkruara më shpesh për trajtimin kur psoriaza eshte e butë deri e moderuar. Ato janë në dispozicion si vajra, kremra, locione, xhel, shkumë, spërkatës dhe shampo. Pomada të lehta kortikosteroide (hidrokortizon) zakonisht rekomandohen për zona të ndjeshme, të tilla si fytyra ose palosjet e lëkurës, dhe për trajtimin e njollave të përhapura. Kortikosteroidet aktuale mund të aplikohen një herë në ditë gjatë shpërthimeve, dhe në ditë alternative ose në fundjavë vetëm për të ruajtur faljen.
 • Analogët e vitaminës D. Format sintetike të vitaminës D, të tilla si kalcipotrieni dhe kalcitrioli (Vektik) ngadalësojnë rritjen e qelizave të lëkurës. Ky lloj ilaçi mund të përdoret i vetëm ose me kortikosteroide lokale. Kalcitrioli mund të shkaktojë më pak acarim në zona të ndjeshme. Kalcipotrieni dhe kalcitrioli zakonisht janë më të kushtueshëm se kortikosteroidet aktuale.
 • Retinoidet. Tazarotene (Tazorac, Avage) është në dispozicion si një xhel dhe krem ​​dhe aplikohet një ose dy herë në ditë. Efektet anësore më të zakonshme janë acarimi i lëkurës dhe ndjeshmëria e shtuar ndaj dritës.
 • Frenuesit e kalsineurinës. Frenuesit e kalsineurinës – të tilla si takrolimus (Protopic) dhe pimecrolimus (Elidel) – zvogëlojnë inflamacionin dhe grumbullimin e pllakave. Ato mund të jenë veçanërisht të dobishme në zona me lëkurë të hollë, të tilla si rreth syve, ku kremrat steroide ose retinoidet janë shumë irrituese ose mund të shkaktojnë efekte të dëmshme.

Frenuesit e kalsineurinës nuk rekomandohen kur jeni shtatzënë ose ushqeni fëmijën me gji ose nëse keni ndërmend të mbeteni shtatzënë. Ky ilaç gjithashtu nuk është menduar për përdorim afatgjatë për shkak të një rreziku të mundshëm të rritur të kancerit të lëkurës dhe limfomës.

Terapi të tjera

 • Acid salicilik. Shampot e acidit salicilik dhe zgjidhjet e kokës zvogëlojnë shkallëzimin nga psoriaza së kokës. Mund të përdoret vetëm, ose për të rritur aftësinë e ilaçeve të tjera për të depërtuar më lehtë në lëkurë.
 • Qymyr katran. Katrani i qymyrit zvogëlon shkallëzimin, kruajtjen dhe inflamacionin. Është në dispozicion pa recetë ose me recetë në forma të ndryshme, të tilla si shampo, krem ​​dhe vaj. Këto produkte mund të irritojnë lëkurën. Ata janë gjithashtu të çrregullt, veshin me njolla dhe shtratin, dhe mund të kenë një erë të fortë.
 • Terapia Goeckerman. Disa mjekë kombinojnë trajtimin e katranit me qymyr me terapinë e dritës, e cila njihet si terapi Goeckerman. Të dy terapitë së bashku janë më efektive se sa vetëm, sepse katrani i qymyrit e bën lëkurën më të pranueshme ndaj dritës UVB.
 • Antralinë. Antralina (një tjetër produkt tar) është një krem ​​që përdoret për të ngadalësuar rritjen e qelizave të lëkurës. Gjithashtu mund të heqë luspat dhe ta bëjë lëkurën më të butë. Nuk duhet të përdoret në fytyrë apo organe gjenitale. Antralina mund të irritojë lëkurën dhe njollos pothuajse gjithçka që prek. Zakonisht aplikohet për një kohë të shkurtër dhe më pas lahet.

Terapia e dritës

Terapia e dritës është një trajtim i vijës së parë për psoaris mesatare deri të rëndë, qoftë vetëm ose në kombinim me ilaçe. Ai përfshin ekspozimin e lëkurës ndaj sasive të kontrolluara të dritës natyrore ose artificiale. Trajtimet e përsëritura janë të nevojshme. Bisedoni me mjekun tuaj nëse fototerapia në shtëpi është një mundësi për ju.

 • Rrezet e diellit. Ekspozimet e shkurtra, të përditshme në rrezet e diellit (helioterapia) mund të përmirësojnë psoaris. Para fillimit të një regjimi të rrezeve të diellit, pyesni mjekun tuaj për mënyrën më të sigurt për të përdorur dritën natyrale për tu trajtuar nga psoriaza.
 • UVB. Dozat e kontrolluara të dritës me brez të gjerë UVB nga një burim drite artificial mund të trajtojnë copa të vetme, psoaris dhe psoaris të përhapur që nuk përmirësohen me trajtimet aktuale. Efektet anësore afatshkurtra mund të përfshijnë skuqje, kruajtje dhe lëkurë të thatë. Hidratimi i rregullt mund të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit tuaj.
 • Brez i ngushtë UVB. Terapia e dritës me brez të ngushtë UVB mund të jetë më efektive sesa trajtimi me brez të gjerë UVB dhe në shumë vende ka zëvendësuar terapinë me brez të gjerë. Zakonisht administrohet dy ose tre herë në javë derisa lëkura të përmirësohet dhe më pas më rrallë për terapinë e mirëmbajtjes. Fototerapia me bandë të ngushtë UVB mund të shkaktojë djegie më të rënda dhe më të gjata, megjithatë.

Më shumë nga terapia e dritës

 • Psoralen plus ultraviolet A (PUVA). Ky trajtim përfshin marrjen e një ilaçi sensibilizues të dritës (psoralen) përpara ekspozimit në dritën UVA. Drita UVA depërton më thellë në lëkurë sesa drita UVB dhe psoraleni e bën lëkurën më të përgjegjshme ndaj ekspozimit në UVA.

Ky trajtim më agresiv përmirëson vazhdimisht lëkurën dhe shpesh përdoret për raste kur psoriaza eshte me e rende. Efektet anësore afatshkurtra përfshijnë të përziera, dhimbje koke, djegie dhe kruajtje. Efektet anësore afatgjata përfshijnë lëkurë të thatë dhe të rrudhur, pendë, ndjeshmëri të shtuar në diell dhe rritje të rrezikut të kancerit të lëkurës, përfshirë melanomën.

 • Lazer eksimer. Me këtë formë të terapisë së dritës, një dritë e fortë UVB synon vetëm lëkurën e prekur. Terapia me lazer Excimer kërkon më pak seanca sesa bën fototerapia tradicionale, sepse përdoret drita më e fuqishme UVB. Efektet anësore mund të përfshijnë skuqje dhe flluska.

Medikamente orale ose injeksione

Nëse psoriaza juaj eshte mesatare deri e rëndë ose trajtime të tjera nuk kanë funksionuar, mjeku juaj mund t’ju përshkruajë ilaçe orale ose me injeksion (sistemik). Për shkak të potencialit për efekte të rënda anësore, disa prej këtyre ilaçeve përdoren vetëm për periudha të shkurtra dhe mund të alternohen me trajtime të tjera.

 • Steroide. Nëse keni disa copëza të vogla, të vazhdueshme të psoaris, mjeku juaj mund të sugjerojë një injeksion të triamcinolonit menjëherë në plagë
 • Retinoidet. Acitretina (Soriatane) dhe retinoidet e tjera janë pilula që përdoren për të zvogëluar prodhimin e qelizave të lëkurës. Efektet anësore mund të përfshijnë dhembje të lëkurës dhe muskujve. Këto barna nuk rekomandohen kur jeni shtatzënë ose ushqeni fëmijën me gji ose nëse keni ndërmend të mbeteni shtatzënë.
 • Metotreksat. Zakonisht administrohet çdo javë si një dozë e vetme orale, metotreksati (Trexall) zvogëlon prodhimin e qelizave të lëkurës dhe shtyp inflamacionin. Është më pak efektive se adalimumab (Humira) dhe infliximab (Remicade). Mund të shkaktojë shqetësime në stomak, humbje të oreksit dhe lodhje. Njerëzit që marrin metotreksat afatgjatë kanë nevojë për testime të vazhdueshme për të monitoruar numrin e tyre të gjakut dhe funksionin e mëlçisë.
 • Ciklosporina. Marrë nga goja për psoaris të rëndë, ciklosporina (Neoral) shtyp sistemin imunitar. Në efektshmëri është e ngjashme me metotreksatin por nuk mund të përdoret vazhdimisht për më shumë se një vit. Ashtu si ilaçet e tjera imunosupresive, ciklosporina rrit rrezikun e infektimit dhe probleme të tjera shëndetësore, përfshirë kancerin. Njerëzit që marrin ciklosporin kanë nevojë për monitorim të vazhdueshëm të presionit të tyre të gjakut dhe funksionit të veshkave.

Barna që nuk rekomandohen kur jeni shtatzënë, ushqeni fëmijën me gji ose nëse keni ndërmend të mbeteni shtatzënë.

 • Biologjikë. Këto barna, të administruara zakonisht me injeksion, ndryshojnë sistemin imunitar në një mënyrë që prish ciklin e sëmundjes dhe përmirëson simptomat dhe shenjat e sëmundjes brenda disa javësh. Disa nga këto barna janë të aprovuara për trajtimin nga psoriaza mesatare deri e rëndë te njerëzit që nuk i janë përgjigjur terapive të linjës së parë. Opsionet terapeutike po zgjerohen me shpejtësi. Këto lloj ilaçesh janë të shtrenjta dhe mund të mbulohen ose jo nga planet e sigurimeve shëndetësore.

Biologjikët duhet të përdoren me kujdes sepse ato përmbajnë rrezikun e shtypjes së sistemit tuaj imunitar në mënyra që rrisin rrezikun e infeksioneve serioze. Në veçanti, njerëzit që marrin këto trajtime duhet të kontrollohen për tuberkuloz.

 • Medikamente të tjera. Thioguanine (Tabloid) dhe hidroksiurea (Droxia, Hydrea) janë ilaçe që mund të përdoren kur nuk mund të jepen ilaçe të tjera. Apremilast (Otezla) merret nga goja dy herë në ditë. Veçanërisht është efektive në zvogëlimin e kruajtjes. Flisni me mjekun tuaj për efektet anësore të mundshme të këtyre barnave.

Konsideratat e trajtimit

Megjithëse mjekët zgjedhin trajtime bazuar në llojin dhe ashpërsinë qe ka psoriaza dhe zonat e prekura të lëkurës, mënyra tradicionale është të fillohet me trajtimet më të lehta – kremrat lokalë dhe terapia me dritë ultraviolet (fototerapi) – te njerëzit me lezione tipike të lëkurës (pllaka) dhe atëherë përparoni në ato më të forta vetëm nëse është e nevojshme. Njerëzit me psoaris pustular ose eritrodermik ose artrit shoqërues zakonisht kanë nevojë për terapi sistemike që nga fillimi i trajtimit. Qëllimi është gjetja e mënyrës më efektive për të ngadalësuar qarkullimin e qelizave me efektet anësore më të pakta.

Mjekësia alternative per tu kuruar nga psoriaza

Një numër i terapive alternative pretendojnë të lehtësojnë simptomat nga psoriaza , duke përfshirë dietat speciale, kremrat, shtesat dietike dhe barishtet. Asnjë nuk është provuar përfundimisht efektiv. Por disa terapi alternative vlerësohen përgjithësisht të sigurta dhe mund të zvogëlojnë kruajtjen dhe shkallëzimin te njerëzit me psoaris të lehtë dhe të moderuar. Terapi të tjera alternative janë të dobishme për të shmangur shkaktarët, siç është stresi.

 • Krem ekstrakt aloe. Marrë nga gjethet e bimës aloe vera, kremi i ekstraktit të aloes mund të zvogëlojë skuqjen, shkallëzimin, kruajtjen dhe inflamacionin. Ju mund të duhet të përdorni kremin disa herë në ditë për një muaj ose më shumë për të parë ndonjë përmirësim në lëkurën tuaj.
 • Shtesa vaji peshku. Terapia orale me vaj peshku e përdorur në kombinim me terapinë UVB mund të zvogëlojë sasinë e lëkurës së prekur. Vendosja e vajit të peshkut në lëkurën e prekur dhe mbulimi i tij me një salcë për gjashtë orë në ditë për katër javë mund të përmirësojë shkallëzimin.
 • Thana. Ky produkt aplikohet në lëkurë dhe mund të zvogëlojë ashpërsinë e psoaris.
 • Vajra esenciale. Vajrat thelbësorë të përdorur për aromaterapinë janë treguar për të zvogëluar stresin dhe ankthin. Nëse jeni duke konsideruar shtesa dietike ose terapi tjetër alternative për të lehtësuar simptomat e psoaris, këshillohuni me mjekun tuaj. Ai ose ajo mund t’ju ndihmojë të peshoni pro dhe kundrat e terapive alternative specifike.

Mënyrat e jetesës kur vuan nga psoriaza

Provoni këto masa të vetë-kujdesit për per te arritur te ndiheni me mire nese vuani nga psoriaza

 • Bëni banjë çdo ditë. Larja çdo ditë ndihmon në heqjen e luspave dhe qetësimin e lëkurës së përflakur. Shtoni vaj dush, bollgur koloidal dhe kripëra Epsom në ujë dhe zhytuni për të paktën 15 minuta. Përdorni ujë të vakët dhe sapun të butë që kanë shtuar vajra dhe yndyrna.
 • Përdorni krem ​​hidratues. Pas larjes, butësisht thajeni dhe vendosni një krem ​​hidratues të rëndë, të bazuar në vaj, ndërsa lëkura juaj është akoma e lagur. Për lëkurë shumë të thatë, vajrat mund të preferohen – ato kanë më shumë fuqi qëndrimi sesa kremrat ose locionet. Nëse hidratimi duket se përmirëson lëkurën tuaj, aplikojeni atë një deri në tre herë në ditë
 • Mbuloni zonat e prekura brenda natës. Para se të shkoni në shtrat, vendosni një krem ​​hidratues me bazë vaji në lëkurën e prekur dhe mbështilleni me mbështjellës plastik. Kur të zgjoheni, hiqni plastikën dhe lani luspat.
 • Ekspozoni lëkurën tuaj në sasi të vogla të rrezeve të diellit. Pyesni mjekun tuaj për mënyrën më të mirë për të përdorur rrezet e diellit natyrale për të trajtuar lëkurën tuaj. Një sasi e kontrolluar e rrezeve të diellit mund të përmirësojë psoaris, por shumë diell mund të shkaktojë ose përkeqësojë shpërthimet dhe të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës. Kaloni kohën tuaj në diell dhe mbroni lëkurën që nuk është prekur nga psoaris me krem ​​mbrojtës me një faktor mbrojtës nga dielli (SPF) prej të paktën 30.

Ilaçe shtëpiake

 • Vendosni krem ​​ose pomadë mjekësore. Vendosni një krem ​​ose pomadë pa recetë që përmban hidrokortizon ose acid salicilik për të zvogëluar kruajtjen dhe shkallëzimin. Nëse keni probleme nga psoriaza e kokës, provoni një shampo mjekësore që përmban katran qymyri.
 • Shmangni shkaktarët e psoriazës. Vini re se çfarë e shkakton psoriazën tuaj dhe merrni masa për t’i parandaluar ose shmangur ato. Infeksionet, dëmtimet në lëkurën tuaj, stresi, pirja e duhanit dhe ekspozimi intensiv i diellit mund të përkeqësojnë psoaris.
 • Shmangni pirjen e alkoolit. Konsumi i alkoolit mund të ulë efektivitetin e disa trajtimeve të psoaris. Nëse keni psoaris, shmangni alkoolin. Nëse pini, përdorni moderim.
 • Përpiquni të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme. Përveç lënies së duhanit dhe pirjes së moderuar, nëse mundeni fare, ju mund të menaxhoni psoaris tuaj duke qenë aktiv, duke ngrënë mirë dhe duke mbajtur një peshë të shëndetshme.

Përballimi dhe mbështetja

Mund të jetë një sfidë te vuash nga psoriaza, veçanërisht nëse lëkura e prekur mbulon një zonë të madhe të trupit tuaj ose është e dukshme për njerëzit e tjerë. Natyra e vazhdueshme, e vazhdueshme e sëmundjes dhe sfidat e trajtimit vetëm shtojnë barrën.

Këtu janë disa mënyra për t’ju ndihmuar të përballoni dhe të ndjeheni më të kontrolluar:

 • Arsimohu. Mësoni sa më shumë për sëmundjen dhe hulumtoni mundësitë tuaja të trajtimit. Kuptoni shkaktarët e mundshëm të sëmundjes në mënyrë që të parandaloni më mirë flakërimet. Edukoni ata përreth jush – përfshirë familjen dhe miqtë – në mënyrë që ata të njohin, njohin dhe mbështesin përpjekjet tuaja në trajtimin e sëmundjes.
 • Ndiqni rekomandimet e mjekut tuaj. Nëse mjeku juaj rekomandon trajtime të caktuara dhe ndryshime në stilin e jetës, sigurohuni që t’i ndiqni ato. Bëni pyetje nëse ndonjë gjë është e paqartë.
 • Gjeni një grup mbështetës. Merrni parasysh bashkimin në një grup mbështetës me anëtarët e tjerë që kanë sëmundjen. Disa njerëz gjejnë rehati në ndarjen e betejës së tyre dhe takimin me njerëz që përballen me sfida të ngjashme. Pyesni mjekun tuaj për informacion mbi grupet e mbështetjes së psoaris në zonën tuaj ose në internet.
 • Përdorni mbulime kur e ndjeni të nevojshme. Në ato ditë kur ndiheni veçanërisht të vetëdijshëm, mbuloni psoaris me veshje ose përdorni produkte kozmetike të mbulimit, të tilla si përbërja e trupit ose një fshehës. Këto produkte mund të maskojnë pllakat e skuqjes dhe psoaris. Megjithatë, ato mund të irritojnë lëkurën dhe nuk duhet të përdoren në plagë të hapura, prerje ose lezione të pashëruara.