Renia e flokeve parandalimi i tyre

Vështrim i përgjithshëm

Si arrihet parandalimi nga renia e flokeve? Çdo fije floku në kokën tuaj ka një jetëgjatësi prej dy deri në pesë vjet. Folikulat e flokëve kanë një cikël rritjeje aktive, tranzicioni dhe pushimi. Ka rrethana dhe faktorë të stilit të jetesës që mund të sjellin më shumë nga flokët tuaj në ciklin e pushimit, gjatë të cilit ata bien. Ky quhet telogjen effluvium.

Telogjeni effluvium mund të jetë një simptomë e stresit, ose mund të ndodhë pas shtatzënisë, si një efekt anësor i ilaçeve ose si rezultat i një gjendjeje shëndetësore themelore. Nëse jeni duke përjetuar rënie të flokëve që çon në humbje flokesh ose grumbullime të mëdha flokësh që dalin, duhet të shihni mjekun tuaj të kujdesit parësor ose një dermatolog për një diagnozë.

Nëse renia e flokëve që keni është rezultat i një gjendjeje shëndetësore kronike ose afatshkurtër,  parandalimi ka gjëra që mund të bëje për të mbrojtur flokët që keni. Vazhdoni të lexoni për këshilla parandalimi nga renia e flokeve.

Renia e flokeve, parandalimi i tyre

Kreherat e ndryshem shkaktojne renie te flokeve.

Ju mund të ndiqni disa këshilla për higjienën e flokëve për të bërë më pak gjasa të bien flokët tuaj.

Shmangni modelet e flokëve që tërheqin flokët

Flokët janë fleksibël, por hulumtimet tregojnë se flokët tuaj mund të shtrihen aq shumë përpara se të dëmtohen përgjithmonë. Modelet e flokëve si gërsheta, gërsheta të ngushta dhe bisht kali mund t’i largojnë flokët nga skalpi dhe të lirojnë lidhjen midis flokëve dhe kokës me kalimin e kohës.

Shmangni mjetet e stilimit të flokëve me nxehtësi të lartë

Përdorimi i nxehtësisë për stilimin e flokëve tuaj e lë gjëndrën e flokëve tuaj të dehidratuar dhe të pambrojtur ndaj dëmtimit. Tharëse flokësh, rregullues flokësh për kaçurrela mund të dëmtojnë flokët tuaj me kalimin e kohës.

Mos i trajtoni ose zbardhni flokët kimikisht

Kimikatet për trajtimin e flokëve shkaktojnë dëme të papritura dhe të pakthyeshme në folikulat e flokëve. Nëse jeni të shqetësuar për rënien e flokëve, parandalimi  i duhur eshte te kufizoni përdorimin e ngjyrave, trajtimeve me peroksid dhe perms etj.

Përdorni një shampo të butë dhe të përshtatshme për flokët tuaj

Qëllimi i shampos është të pastrojë flokët tuaj nga papastërtia dhe vaji i tepërt. Por shumë shampo komerciale përmbajnë përbërës të ashpër. Pas vetëm një përdorimi, ato mund te heqin vajin natyral dhe acidet yndyrore që i bëjnë të fortë dhe të zhdërvjellët. Lexoni përbërësit e shampos tuaj dhe blini një që është sa më afër natyrales. Provoni të ndërroni produktet nëse renia e flokeve dhe parandalimi shkojne kunder njera tjetres.

Përdorni një furçë të butë të bërë nga fibra natyrale

Përdorimi i një furçe të butë me fibra natyrale do të nxisë nivele të shëndetshme të sebumit (vajit) në flokët tuaj. Proteinat e keratinës në flokët tuaj grumbullohen si herpes në një çati, kështu që krehja e tyre me butësi në një drejtim, duke filluar nga lart dhe duke vazhduar deri në skajet, do të ndihmojë në lëmimin dhe gjendjen e kutikulës së flokëve tuaj në një nivel molekular. Larja e flokëve çdo ditë mund t’ju ndihmojë gjithashtu të shmangni shfaqjen e grumbullimeve të flokëve në kanalin e dushit.

Provoni terapi me dritë të nivelit të ulët

Terapia me dritë të nivelit të ulët promovon rritjen dhe riparimin e qelizave. Është treguar se nxit rritjen e flokëve tek njerëzit me alopeci. Kjo terapi mund të përshkruhet nga mjeku juaj.

Renia e flokeve, parandalimi tek femrat

Medikamentet kunder androgjenit

Renia  e flokëve tek gratë zakonisht shkaktohet nga gjenetika, alopecia androgjenetike, sëmundja e tiroides, plakja ose kushte të tjera hormonale. Rreth 1/3 e grave do të përjetojnë rënie të flokëve gjatë jetës së tyre. Nga renia e flokeve parandalimi qe mund te sygjeroje mjeku juaj perfshin te meposhtmet.

 • Rogaine (minoxidil)
 • Aldactone (spironolactone) ose medikamente të tjera kundër androgjenit
 • kontraceptivë oralë
 • suplemente hekuri, veçanërisht nëse renia e flokëve është e lidhur me aneminë ose cikle të rënda menstruale

Gratë që kanë arritur menopauzën mund të konsiderojnë gjithashtu terapinë zëvendësuese të hormoneve (HRT) si një mënyrë për të trajtuar rënien e flokëve dhe simptoma të tjera.

Renia e flokeve, parandalimi tek meshkujt

Transplantimi si menyre rikuperimi nga renia e flokeve.

Renia e flokëve tek meshkujt është më e zakonshme se tek femrat. Sipas Shoqatës Amerikane të Humbjes së Flokëve, rreth 85 % e meshkujve kanë flokë të holluar në kohën kur arrijnë të 50-at. Renia e flokëve tek meshkujt zakonisht shkaktohet nga gjenetika, alopecia androgjenetike, plakja ose nivelet e ulëta të testosteronit. Nga renia e flokeve, parandalimi qe sygjerohet nga mjeket eshte:

 • Rogaine (minoxidil)
 • Propecia ose Proscar (finasteride)
 • transplantimi i njësisë folikulare (transplantimi i flokëve me indin e poshtëm)
 • Ekstraktimi i njësisë folikulare (transplantimi i flokëve vetëm me folikulë, pa përdorim të indit lidhës)

Mjetet juridike nga renia e flokeve dhe parandalimi

Vajrat esenciale stimulojne rritjen e flokeve

Nëse jeni të shqetësuar për rënien e flokëve, mund të dëshironi të provoni një ilaç shtëpiak për të parë nëse mund të ndaloni rënien e flokëve tuaj. Është e rëndësishme që të diagnostikoheni dhe të gjeni shkakun themelor nga renia e flokeve qe te gjendet parandalimi i duhur.

Suplementet

Mangësitë ushqyese mund të shkaktojnë rënie të flokëve. Shtesat e hekurit, zinkut, niacinës, selenit, vitaminës D dhe vitaminës B-12 mund të ndihmojnë trupin tuaj të prodhojë flokë të fortë dhe të shëndetshëm. Mos harroni të blini suplemente vetëm nga burime të besuara, pasi ato nuk janë verifikuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA).

Vajra esenciale

Vajrat esencialë janë ekstrakte ujore të përbërësve të fuqishëm botanik. Vajrat esencialë mund të përzihen me vajra bartës, si vaji i jojoba dhe bajame, për të krijuar një trajtim për të stimuluar rritjen e flokëve. Disa vajra esencialë mund t’i bëjnë flokët tuaj të rriten më të fortë. Hulumtimet mbi këto vajra esenciale janë kryesisht anekdotike, por ne po mësojmë më shumë se si funksionojnë ato. Vajrat esencialë për rritjen e flokëve përfshijnë:

 • mente
 • Hibiscus kinez
 • xhensen
 • jatamansi

Masazh i kokës

Masazhi i kokës është treguar i besuar për të nxitur rritjen e flokëve. Renia e flokeve dhe parandalimi arrihen duke nxitur qarkullimin në zonën e rritjes. Keshtu flokët tuaj mund të rriten më shpejt nëse masazhoni butësisht kokën tuaj sa herë që lani flokët.

Dieta

Dieta juaj e besuar mund të ketë një efekt te renia e flokeve dhe parandalimi i saj. Ngrënia e një diete të pasur me antioksidantë mund të ndihmojë në luftimin e shenjave të stresit oksidativ – faktorët mjedisorë që dëmtojnë folikulat e flokëve. Luleshtrydhet, boronicat, fasulet dhe bishtajoret, spinaqi dhe lakra jeshile janë të gjitha burime antioksidantësh.

Sheqeri, yndyrnat e përpunuara, konservuesit dhe alkooli mund të kontribuojnë në stresin oksidativ. Mbajeni këtë parasysh nëse dëshironi të ndaloni rënien e flokëve tuaj.

Lini duhanin

Pirja e duhanit mund të plake para kohe qelizat e flokëve tuaj, duke i bërë gjëndrat e flokëve tuaj të brishtë dhe të lehtë për t’u dëmtuar. Flisni me mjekun tuaj për të dalë me një plan të duhur për lënien e duhanit.

Renia e flokeve, parandalimi pas shtatzenise

Renia e flokeve, parandalimi pas shtatzanise

Shumë gra përjetojnë dehidrim, lodhje, stres dhe rënie të niveleve të estrogjenit ndërsa trupi i tyre përshtatet me jetën pas shtatzënisë. Kjo shkakton rritjen e ndjeshmërisë në folikulat e flokëve, gjë që mund të çojë në një periudhë të rritjes së renies së flokëve. Një pjesë e kësaj rënie të flokëve shpesh lidhet me stresin dhe rraskapitjen e lindjes së një fëmije. Kjo gjendje është e përkohshme dhe duhet të zgjidhet brenda një viti pas përfundimit të shtatzënisë.

Ju mund të përpiqeni të largoheni nga renia e flokeve pas shtatzënisë duke perdorur si menyre parandalimi marrjen e vitaminave para lindjes nëse jeni duke ushqyer me gji, duke pasur një dietë të shëndetshme dhe duke shmangur modele flokësh të shtrënguara që i largojnë flokët nga skalpi. Dermatologët rekomandojnë përdorimin e shampove të lehta dhe të vizitoni një stilist për të bërë që rënia e flokëve të duket më pak e dukshme derisa renia e flokëve tuaj të ngadalësohet.

Renia e flokeve, parandalimi gjate kimioterapise

Kimioterapia vret qelizat qe bejne floket tuaj te rriten.

Kimioterapia funksionon duke sulmuar qelizat e kancerit në trupin tuaj. Si një efekt anësor, kimioterapia vret qelizat që bëjnë flokët tuaj të rriten. Flokët zakonisht fillojnë të bien brenda dy deri në katër javë pas trajtimit.

Disa njerëz zgjedhin të përgatiten nga renia e flokeve duke nisur si menyre parandalimi prerjen e tyre përpara fillimit të trajtimit. Shumë njerëz janë më të kënaqur me këtë zgjedhje. Por jo të gjithë ata që i nënshtrohen kimioterapisë do të humbasin të gjithë flokët si rezultat. Ndonjëherë flokët thjesht rrallohen ose tërhiqen.

Ju gjithashtu mund të pyesni mjekun tuaj për një kapele ftohëse të kokës. Këto kapele ngadalësojnë rrjedhjen e gjakut në skalpin tuaj gjatë trajtimeve. Ndonëse nuk është plotësisht efektive, kapelet ftohëse të kokës mund t’ju ndihmojnë të kujdeseni më shumë per flokët tuaj.

Kur te shihni nje mjek nga renia e flokeve dhe parandalimi

Nëse jeni të shqetësuar se renia e flokeve shkon përtej asaj cfare ju e quani metode parandalimi, rënies normale ose rrjedhjes së përkohshme telogjene, duhet të flisni me mjekun tuaj. Flokët që dalin në grumbuj dhe duke lënë njolla pa floke, dhe flokët që rriten vende-vende, mund të jenë simptoma të një problemi shëndetësor themelor. Flisni me dermatologun ose mjekun e kujdesit parësor dhe përshkruani simptomat tuaja nëse keni nevojë për më shumë udhëzime.